Peter Graves als Alec Franklin | |
Curd Jürgens als Baron "Marchant" | |
Michael Dante als Konstanine Senyonov | |
John Carradine als Professor Nikolaeff | |
Carmen G. Cervera als Nina | |
Pouri Banaei als Leila | |
Karin Schubert als Galina Fedorovna | |
Robert Avard Miller als Stetson | |
Michael Tietz als Toni Glanert | |
Mel Novak als Mendoza | |
Aldo Sambrell als George | |
Frank Braña als Rigo | |
Pat Johnson als Atwood | |
Hosein Gil als Hasan | |
Tamara Elliot als Iranian Dancer | |
Walter Stocker als Masters | |
Curt Lowens als Russian Scientist | |
Maurice Marsac als Russian General | |
Michael Ivie als State Department Official | |
George Briggs als Russian General II | |
Peter Colt als "Mickey" | |
Úrsula Grin als Casino Hostess | |
Herbert Fux | |
Alfie Martin als Officer (uncredited) |
Ted V. Mikels | Author |
Leslie H. Martinson | Director |
Antonio Gimeno | Editor |
Kurt Raab | Art Direction |
Ed White | Sound Mixer |
Doreen Ross | Script Supervisor |
George Briggs | Associate Producer |
Gerhard Rupp | Transportation Captain |
Claudio Catozzo | Cinematography |
Ratomir Pešić | Stunt Coordinator |
Ika Panajotović | Producer |
Alberto Baldan Bembo | Music |
Luciano Corbuti | Electrician |
Ciga Despotivic | Choreographer |
Ali Akbar | Assistant Director |
Gary Alexander | Sound Re-Recording Mixer |
Pat E. Johnson | Stunt Coordinator |
Elio Romano | Writer |
Danny Warnock | Assistant Camera |
Dru Landers | Production Assistant |
Elio Romano | Executive Producer |
Kurt Raab | Production Design |
J. Weizdorfer | Set Decoration |
Gino Zamprioli | Key Makeup Artist |
Paco Joan | Camera Operator |
Heidi Wujek | Wardrobe Supervisor |
Franka Pagunicci | Costume Design |
Alfie Martin | Production Manager |
Anvar Rais | Assistant Director |
Don Minkler | Sound Re-Recording Mixer |
Rossana D'Antilo | Assistant Editor |
Tom Martins | Props |
Dolores Glanert | Script Supervisor |
Amir Shervan | Associate Producer |
Ted V. Mikels | Producer |
Dan Linkmeyer | Props |
Rene Delpire | Sound |
Keith Stafford | Supervising Editor |
Robert Avard Miller | Executive Producer |
H. Yatroupolos | Set Decoration |
Dick Williams | Special Effects |
Slavoljub Plavšić 'Zvonce' | Stunt Coordinator |
Sherri Vernon | Makeup Artist |
Clarke Reynolds | Writer |
Cesare Canevari | Writer |