Jude Law als Sky Captain | |
Gwyneth Paltrow als Polly Perkins | |
Angelina Jolie als Franky | |
Giovanni Ribisi als Dex | |
Michael Gambon als Paley | |
Bai Ling als Mysterious Woman | |
Omid Djalili als Kaji | |
Laurence Olivier als Dr. Totenkopf (archive footage) | |
Trevor Baxter als Dr Walter Jennings | |
Julian Curry als Dr. Vargas | |
Peter Law als Dr. Kessler | |
Jon Rumney als German Scientist | |
Khan Bonfils als Creepy | |
Samta Gyatso als Scary | |
Louis Hilyer als Executive Officer | |
Mark Wells als Communication Engineer | |
James Cash als Uniformed Officer | |
Tenzin Bhagen als Kalacakra Priest | |
Thupten Tsondru als Dying Old Man | |
Matthew Grant als Crewman #1 | |
Steve Morphew als Crewman #2 | |
Nancy Crane als Receptionist | |
Stuart Milligan als Police Sergeant | |
Paul Canter als Police Officer | |
Demetri Goritsas als Radio Operator | |
William Hope als American Broadcaster | |
Jonathan Keeble als British Broadcaster | |
Stephane Cornicard als French Broadcaster | |
Stephen Ballantyne als German Broadcaster | |
Victor Sobchak als Russian Broadcaster | |
Mido Hamada als Soldier | |
Gerard Monaco als Technician | |
Chris Robson als Hindenburg Porter | |
Matthew Coulter als Hindenburg Boy | |
Merritt Yohnka als Construction Worker | |
Charlotte Kyle als Hindenberg Passenger (uncredited) | |
James Bannon als Voice Actor (uncredited) | |
Karl Champley als Pilot (uncredited) | |
David Decio als Pilot (uncredited) | |
Matthew Feitshans als Officer (uncredited) | |
Sky Soleil als Officer (uncredited) | |
Chuen Tsou als Buddhist Monk (uncredited) |
Jude Law | Producer |
Jon Avnet | Producer |
Raffaella De Laurentiis | Executive Producer |
Kevin Conran | Production Design |
Sadie Frost | Producer |
Bill Haber | Executive Producer |
Kevin Conran | Costume Design |
Sabrina Plisco | Editor |
Marsha Oglesby | Producer |
Kerry Conran | Writer |
Kerry Conran | Director |
Sheila Trezise | Casting |
Ed Shearmur | Original Music Composer |
Eric Adkins | Director of Photography |
Kirsten Conran | Art Direction |
Aurelio De Laurentiis | Executive Producer |
Hester Hargett | Co-Producer |
Brooke Breton | Co-Producer |
Stella McCartney | Costume Design |
Miae Kim | Color Designer |
Colin Sittig | Compositors |
Justin Hammond | Lighting Technician |
Rachel Wyn Dunn | Compositors |
Brett Paton | Animation |
John Dillon | Compositors |
Merrick Rustia | Animation |
Robert Gordon | Associate Producer |
Tom Barrett | Visual Effects Editor |
Tom Chichester-Clark | Additional Music |
Jeff Goldman | Digital Effects Supervisor |
Gary Pollard | Makeup Effects |
Mark Henson | Stunt Coordinator |
Judy Bradbury | Set Designer |
Dylan Jones | Loader |
Richard O. Helmer | Special Effects Coordinator |
Jason Beale | Post Production Assistant |
Clark Henderson | Post Production Supervisor |
Tony Rush | Video Assist Operator |
Marcia Gay | Assistant Director |
Jonathan Downing | Standby Painter |
James Rothrock | Software Engineer |
Paul Sadeghi | Editorial Coordinator |
Mark Barrs | First Assistant Camera |
Keith Hamshere | Still Photographer |
Eloisa De Laurentiis | Makeup Artist |
Devin Bunje | Systems Administrators & Support |
Tony Rowland | Grip |
Carrie Wilksen | Art Department Coordinator |
Sophia M. Crawford | Utility Stunts |
Darren Thackeray | Driver |
Thom Schillinger | Conceptual Design |
Pie Lombardi | Assistant Costume Designer |
David Wainstain | Sequence Supervisor |
Colette Appleby | Stand In |
Steven Hall | Camera Operator |
Kay Georgiou | Key Hair Stylist |
Shadi Almassizadeh | CG Supervisor |
Elton Farla | Set Medic |
Betty Glasow | Hairstylist |
Sally Jones | Script Supervisor |
Marcia Gay | Production Manager |
Todd Toon | Supervising Sound Editor |
Anthony Fung | Lighting Artist |
Todd Toon | Sound Designer |
Trevor Wood | Special Effects Supervisor |
Aaron Sims | Visual Effects Art Director |
Janet Farris | Casting Associate |
Adam Kopald | Sound Effects Editor |
Christopher Almerico | Visual Effects Coordinator |
John Casali | Boom Operator |
Brandon Evans | Rigging Gaffer |
Mark A. Tracy | First Assistant Sound Editor |
Marc Sadeghi | Executive Visual Effects Producer |
Alec Bartsch | Supervising Technical Director |
Valance Eisleben | Editorial Services |
Sean Haeseler | Gaffer |
Omar McClinton | Production Coordinator |
Robert Elhai | Orchestrator |
Margaux Mackay | Supervising Producer |
Erik Jessen | First Assistant Editor |
Steven Swanson | Lighting Supervisor |
Christopher Hobbs | Visual Effects |
David Crozier | Sound Mixer |
Mauricio Baiocchi | Animation Supervisor |
Lindsay Adams | Digital Compositors |
Simon Eves | Researcher |
Bonnie Lemon | Digital Producer |
Matthew Feitshans | Production Supervisor |
Michael K. Bauer | Music Editor |
Melissa Almeida | 3D Supervisor |
Melissa Brockman | Visual Effects Producer |
Tim Alexander | Visual Effects Supervisor |
Brian Miller | I/O Supervisor |
Laurence Harvey | Armorer |
David E. Harshbarger | Property Master |
Terry Porter | Sound Re-Recording Mixer |
Gary Summers | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Devon Heffley Curry | ADR Supervisor |
John Kwiatkowski | Dialogue Editor |
Christopher Boyes | Additional Sound Re-Recording Mixer |
Lyoung Hui Kim | CG Artist |
Randy Singer | Foley Mixer |
Robin Harlan | Foley Artist |
Chris Burgess | Third Assistant Director |
Eric Aupetit | Dolly Grip |
John Velazquez | Senior Animator |
Donnie Creighton | Digital Intermediate Assistant |
Bill Murphy | Visual Effects Production Manager |
Steven Kirkby | Wardrobe Master |
Anne Brault | Wardrobe Supervisor |
Christopher Brennan | Special Effects Technician |
Kate Reid | Camera Trainee |
Steve Bowen | Digital Color Timer |
H Haden Hammond | Lead Animator |
Simon Drew | Casting Assistant |
Steven J. Scott | Digital Intermediate Colorist |
Valerie Davidson | Foley Supervisor |
Sarah Ogletree | Post Production Coordinator |
Andy Hopkins | Best Boy Grip |
Jarik Van Sluijs | Creative Director |
James Dornoff | Visual Effects Production Assistant |
Tim Coulter | Associate Editor |
Nicola 'Nikki' Berwick | Stunt Double |
Richard Pagano | Casting Consultant |
Rebecca Gore | Wardrobe Assistant |
Georgina Napier | Costume Assistant |
Doc Kane | ADR Mixer |
Michael Kennedy | Digital Intermediate Producer |
Jenny Hawkins | Dresser |
Chad Danieley | Title Designer |
Scott E. Anderson | Senior Visual Effects Supervisor |
Radost Yonkova Ridlen | Visual Effects Compositor |
Ben Howard | Second Assistant Director |
Kevin O'Neill | 2D Supervisor |
John M. Barbour | Assistant Camera |
Dana B. Wilson | Assistant Editor |
Amy Pawlowski | Digital Intermediate Editor |
Susan A. Campbell | Digital Imaging Technician |
Jesse D'Angelo | Storyboard Artist |
Alexander Beddow | ADR Recordist |
Craig Campobasso | Additional Casting |
Ben Estrada | Digital Colorist |
Carole Cowley | Head of Production |
Richard Gervan | Rotoscoping Artist |
Jennifer Alessi | Extras Casting |
Tim Dobbert | Matchmove Supervisor |
Caroline Richards | Assistant Production Coordinator |
Jacqueline Rosado | Coordinating Producer |
Matthias Gohl | Music Producer |
Jon Avnet | Presenter |
Michael Taylor | Production Executive |
Greg Manke | Intern |
Dylan Cole | Matte Painter |
Olivier Beaulieu | Production Assistant |
Catherine Charlton | Dialogue Coach |
Jance Allen | Compositing Supervisor |
Tim Coulter | Visual Effects Editor |
James Mann | Rigging Grip |