Gene Hackman als Col. Cal Rhodes | |
Fred Ward als Wilkes | |
Robert Stack als MacGregor | |
Patrick Swayze als Kevin Scott | |
Harold Sylvester als Johnson | |
Randall "Tex" Cobb als Sailor | |
Tim Thomerson als Charts | |
Alice Lau Nga-Lai als Lai Fun | |
Kwan Hi Lim als Jiang | |
Kelly Junkerman als Paul MacGregor | |
Todd Allen als Frank Rhodes | |
Gail Strickland als Helen Rhodes | |
Reb Brown als Blaster | |
Jane Kaczmarek als Mrs. Wilkes | |
Gloria Stroock als Mrs. MacGregor | |
Jeremy Kemp als Ferryman | |
Debi Parker als Mai Ling | |
Charles Aidman als Sen. Hastings | |
Constance Forslund als Mrs. Charts | |
Jan Tříska als Gericault | |
Michael Dudikoff als Blaster's Assistant | |
Emmett Dennis III als Medic #1 | |
Charles Faust als G.I. #1 | |
Dave Austin als G.I. #2 | |
Le Tuan als Guard #1 | |
James Edgcomb als CIA Agent | |
Ken Farmer als Jail Guard | |
Tad Horino als Mr. Ky | |
Bruce Paul Barbour als Helicopter Pilot | |
Steve Solberg als P.O.W. #1 | |
Laurence Neber als P.O.W. #2 | |
Don Mantooth als P.O.W. #3 | |
Jerry Supiran als Frank at 9 | |
Brett Johnson als Kid #1 | |
Barret Oliver als Kid #2 | |
Marcello Krakoff als Kid #3 | |
Justin Bayly als Kid #4 | |
Kevin Brando als Kid #5 | |
Angela Lee Sloan als Kid #6 | |
Juan Fernández als Orderly | |
Darwyn Carson als Secretary | |
Nancy Linari als Reporter | |
David Dangler als Reporter | |
Joseph Dypwick als American Soldiers | |
William S. Hamilton als American Soldiers | |
Napoleon Hendrix als American Soldiers | |
Chip Lally als American Soldiers | |
Michael P. May als American Soldiers | |
Tom Randa als American Soldiers | |
Larry Charles White als American Soldiers | |
Michael Endoso als Son (uncredited) | |
Sig Frohlich als Reporter (uncredited) | |
Rorion Gracie als Reporter (uncredited) | |
Scott Perry als Father of POW (uncredited) | |
Tom Willett als Reporter (uncredited) |
Stephen H. Burum | Director of Photography |
John Milius | Producer |
Buzz Feitshans | Producer |
James L. Schoppe | Production Design |
John H. Anderson | Set Decoration |
James Horner | Original Music Composer |
Lynn Stalmaster | Casting |
Mark Melnick | Editor |
George Gaines | Set Decoration |
Ted Kotcheff | Director |
Joe Gayton | Author |
Ted Kotcheff | Executive Producer |
Wings Hauser | Author |
Jack G. Taylor Jr. | Art Direction |
Mel Dellar | Unit Production Manager |
Ross Reynolds | Pilot |
Burton Elias | Associate Producer |
Wings Hauser | Associate Producer |
Craig Huston | First Assistant Director |
Pamela M. Eilerson | Second Assistant Director |
Richard H. Prince | Second Assistant Director |
Ric Waite | Additional Director of Photography |
Michael Westmore | Makeup Artist |
Monty Westmore | Makeup Artist |
Lynda Gurasich | Hairstylist |
Dorothy Byrne | Hairstylist |
George L. Little | Costume Supervisor |
Dan Chichester | Costumer |
Violet N. Cane | Costume Supervisor |
Joe R. Marquette Jr. | Camera Operator |
Douglas Ryan | Camera Operator |
Michael Gershman | Camera Operator |
Thomas Laughridge | Camera Operator |
Michael St. Hilaire | Camera Operator |
Kim Guthrie | First Assistant Camera |
Baird Steptoe | First Assistant Camera |
Martin G. Beazell | Second Assistant Camera |
Michael R. Marquette | Second Assistant Camera |
Michael G. Riba | Second Assistant Camera |
Jerry D. Good | Second Assistant Camera |
Jack N. Green | Second Assistant Camera |
Tim Griffith | Gaffer |
Tom May | Key Grip |
John Hennessey | Dolly Grip |
Douglas T. Madison | Property Master |
James W. Gavin | Pilot |
Karl A. Wickman | Pilot |
Joe Lombardi | Special Effects Coordinator |
Joanie Blum | Script Supervisor |
Eric Myers | Unit Publicist |
Bruce W. Talamon | Still Photographer |
Conrad E. Palmisano | Stunt Coordinator |
Conrad E. Palmisano | Second Unit Director |
Frank M. Holgate | Second Unit Director of Photography |
Joe Kenworthy | Sound Mixer |
Christopher Koefoed | Assistant Editor |
Michele Sharp | Sound Effects Editor |
Fred Stafford | Sound Effects Editor |
Bub Asman | Sound Effects Editor |
Stan Siegel | Sound Effects Editor |
Tony Garber | Sound Effects Editor |
Juno J. Ellis | Assistant Sound Editor |
Darren T. Holmes | Assistant Sound Editor |
Don MacDougall | Sound Re-Recording Mixer |
Richard Tyler | Sound Re-Recording Mixer |
John L. Mack | Sound Re-Recording Mixer |
Kenneth Karman | Music Editor |
Greig McRitchie | Orchestrator |
Eric Tomlinson | Scoring Mixer |
Dale Henry | Transportation Coordinator |
Cal DiValerio | Construction Coordinator |
Dan Curry | Title Designer |
Thomas Rosales Jr. | Stunts |
Kenny Endoso | Stunts |
Pat Romano | Stunts |