Kate Beckinsale als Carrie Stetko | |
Gabriel Macht als Robert Pryce | |
Tom Skerritt als Dr. John Fury | |
Columbus Short als Delfy | |
Shawn Doyle als Sam Murphy | |
Alex O'Loughlin als Russell Haden | |
Joel S. Keller als Jack | |
Jesse Todd als Rubin | |
Arthur Holden als McGuire | |
Erin Hickock als Rhonda | |
Bashar Rahal als Russian Pilot | |
Julian Cain als Russian Co-pilot | |
Dennis Keiffer als Russian Guard | |
Andrei Runtso als Russian Guard | |
Roman Varshavsky als Russian Guard | |
Steve Lucescu als Mooney | |
Paula Jean Hixson als Lab Tech | |
Marc James Beauchamp als Weiss | |
Sean Tucker als Operations Tech | |
Patrick Sabongui als Miami Prisoner |
Greg Rucka | Executive Producer |
Joel Silver | Producer |
Steve Richards | Executive Producer |
Jon Hoeber | Screenplay |
Don Carmody | Executive Producer |
Christopher Soos | Director of Photography |
Chad Hayes | Screenplay |
Erich Hoeber | Screenplay |
Carey Hayes | Screenplay |
Dominic Sena | Director |
Susan Downey | Producer |
David Gambino | Producer |
John Frizzell | Music |
Martin Hunter | Editor |
Mary Gail Artz | Casting |
Shani Ginsberg | Casting |
Jean Kazemirchuk | Art Direction |
Martin Gendron | Art Direction |
Wendy Partridge | Costume Design |
Andrea Kenyon | Casting |
Randi Wells | Casting |
Rachel Parkin | Costume Supervisor |
Graham 'Grace' Walker | Production Design |
Bridget O'Neill | Makeup Department Head |
Gilles Aird | Art Direction |
Réjean Labrie | Set Decoration |
Harold Parker | First Assistant Editor |
Kevin Kaska | Orchestrator |
Lorette Leblanc | Script Supervisor |
Phillip Tellez | Construction Coordinator |
Colin Laski | Digital Effects Supervisor |
David Sanger | Visual Effects Producer |
Victor Abbene | Gaffer |
Carrie Foster | Art Department Coordinator |
Ian Hunter | Visual Effects Supervisor |
Tim Merkel | Camera Operator |
Seth Lippman | CG Supervisor |
Matt Daly | Visual Effects Coordinator |
Sarah Barber | Visual Effects Coordinator |
John E. Gray | Special Effects Coordinator |
Peter Dydo | Animation |
Safia Siad | Visual Effects Coordinator |
Alessandra Carlino | Visual Effects Editor |
Eames Gagnon | Gaffer |
Rafy | Still Photographer |
Clement Yip | Animation |
Myléne Guérin | Visual Effects Coordinator |
Jean-François Dubé | Rigging Grip |
Martine Losier | Visual Effects Coordinator |
Daniel Leduc | Visual Effects Producer |
Tavia Charlton | Visual Effects Producer |
Denis Hamel | Property Master |
Wendy Hulbert | Visual Effects Coordinator |
Jeff Goldman | Visual Effects Supervisor |
Val Kharitonashvili | Visual Effects Technical Director |
W. James Meagher | Lighting Technician |
Alp Altiner | Visual Effects Art Director |
Matt Magnolia | Visual Effects Coordinator |
Richard Yuricich | Visual Effects Supervisor |
Richard Martin | Visual Effects Supervisor |
François Perrier | Steadicam Operator |
Anouk L'Heureux | Visual Effects Coordinator |
Bernardo Rodriguez | Visual Effects Editor |
Branden Bratuhin | Visual Effects Editor |
Robert Stecko | Camera Operator |
Pierre 'Bill' Rivard | Special Effects Coordinator |
Tom Turnbull | Visual Effects Supervisor |
Thierry Delattre | Visual Effects Supervisor |
Sarah McMurdo | Visual Effects Producer |
Tony Cutrono | Second Unit Director of Photography |
Richard Boucher | Techno Crane Operator |
Stéphane Byl | Lighting Technician |
Alain Brochu | Construction Coordinator |
Louis Craig | Special Effects Supervisor |
Wojciech Zielinski | CG Supervisor |
Dennis Berardi | Visual Effects Supervisor |
Anouk Deveault-Moreau | Visual Effects Coordinator |
Hans Bjerno | Aerial Director of Photography |
Jeremy Braben | Aerial Director of Photography |
Gilles Fortier | Rigging Gaffer |
Jason Wasserman | First Assistant Editor |
Susan Bambara | Script Supervisor |
Marie-Josée Binette | Hairstylist |
Marla McGuire | Foley Editor |
Teressa Hill | Hair Department Head |
Ghislaine Sant | Hairstylist |
Jim Filippone | Pilot |
Jim Harrison | Music Editor |
Gregg Rudloff | Sound Re-Recording Mixer |
John T. Reitz | Sound Re-Recording Mixer |
Heather Moore | Assistant Costume Designer |
Christopher Hills-Wright | First Assistant Editor |
Ian Neil | Music Supervisor |
Gerard Vernice | Boom Operator |
Pamela Kahn | Foley |
Tom Ozanich | Sound Effects Editor |
Ronald Gilbert | Production Manager |
Freya Krasnow | Casting Assistant |
Stefan Sonnenfeld | Digital Intermediate |
Greg Hedgepath | Sound Effects Editor |
Vasilios Tanis | Makeup Artist |
Stephanie Girard Hamelin | Video Assist Operator |
Nadia Guglieri | Script Supervisor |
Larissa Mair | Casting Associate |
Gaétan Landry | Hairstylist |
Magali Métivier | Makeup Artist |
Jim Eberle | Digital Intermediate |
Petra Jorgensen | Script Supervisor |
Dane A. Davis | Sound Effects Editor |
Christopher Alba | Foley |
Kathy Kelso | Makeup Artist |
Stephanie Flack | ADR Supervisor |
Corald Giroux | Key Hair Stylist |
Christophe Giraud | Makeup Artist |
Vincent Guisetti | Foley |
Nancy Parker | Foley |
Deb LeFaive | Production Manager |
Eric Lindemann | Sound Effects Editor |
Mark Larry | Supervising Sound Editor |
Brenda Magalas | Makeup Artist |
Amanda Kuryk | Makeup Artist |
Nicolas Phillips | Lighting Technician |
Erik Rogers | Digital Intermediate |
Derek Somaru | Music Editor |
Cliff Latimer | Dialogue Editor |
Zack Allen | Sound Effects Editor |
Doug Morrow | Makeup Artist |
Louis Piché | Boom Operator |
David A. Whittaker | Sound Effects Editor |
Erik Gosselin | Key Makeup Artist |
Stuart Baird | Additional Editor |
Marie France Denoncourt | Stunt Double |
Colin Follenweider | Stunt Double |
Sarah Murphy-Dyson | Stunt Double |
Karine Lemieux | Stunt Double |
Nathalie Girard | Stunt Double |
Greg Rucka | Graphic Novel |
Brian Smrz | Second Unit Director |
Edward A. Queffelec | Stunt Double |
Dan Skene | Stunts |
Mark Aaron Wagner | Stunts |
Patrick Kerton | Stunt Double |
Stéphane Julien | Stunts |
Jere Gillis | Stunt Double |
Steve Lucescu | Stunt Coordinator |
Bill Leaman | Stunt Double |
Patrick Sabongui | Stunts |
Christopher McGuire | Stunt Double |
Kevin Yeboah | Stunts |